„Przedwiośnie” w Piastowie. Narodowe Czytanie 2018

W minioną sobotę 8 września już po raz siódmy odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Przedsięwzięcie jest objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy. W Piastowie wydarzenie miało miejsce po raz szósty. Mieszkańcy naszego miasta czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Spotkanie tak jak w poprzednich latach poprowadził aktor filmowy i teatralny Jerzy Łazewski, a o oprawę muzyczną zadbał zespół Classic Trio.

Szklane domy i autorytety

Jakie fragmenty dzieła wybrano do odczytania? Były to zarówno sceny z dialogami, np. rozmowa Cezarego z Gajowcem o autorytetach czy słynny dialog o szklanych domach, jak i opisy – na przykład końcowy opis demonstracji robotników idących na Belweder. Organizatorzy przygotowali aranżacje nawiązujące do tematyki „Przedwiośnia”: architektoniczne wizualizacje szklanych domów oraz kwiaty nawłoci. W spotkaniu udział wzięli uczniowie szkół podstawowych nr 4 i nr 5 w Piastowie, a także mieszkańcy i przedstawiciele Urzędu Miasta. Na uczestników czekały nagrody: wejściówki do piastowskiego kina „Baśń” oraz książki ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Wyjątkowe lektury na 100-lecie niepodległości

Narodowe Czytanie 2018, zainaugurowane przez Parę Prezydencką 28 lutego, miało szczególny charakter. Tegoroczna akcja odbywała się bowiem w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego względu tym razem wybrano aż dwie lektury: podczas kulminacji akcji 8 września czytano „Przedwiośnie”, a do czytania przez cały rok Para Prezydencka proponuje 44 teksty Antologii Niepodległości. Ich lista jest dostępna TUTAJ.

Zachęcamy do lektury i już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej akcji.

 

Źródło zdjęć:

http://www.piastow.pl/aktualnosci/spolecznosc/narodowe-czytanie-przedwiosnia-w-piastowie#cnt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.