Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914–1918” w Piastowie

W Piastowie od kilku dni ma miejsce ważne wydarzenie – wzdłuż ulicy 11 Listopada jest eksponowana wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914–1918” przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Plansze, na których oprócz unikatowych zdjęć z czasu wojny umieszczono także różnego rodzaju materiały historyczne: wycinki z ówczesnej prasy czy mapy, będzie można obejrzeć do końca tego roku. Wystawa opatrzona jest obszernym komentarzem objaśniającym prezentowane dokumenty.

Z Warszawy do Piastowa

Ekspozycja została przygotowana już w 2014 roku z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Jej celem jest zapoznanie odbiorców z realiami służby Polaków w armiach walczących stron oraz legionach, a także życiem codziennym na ziemiach pod zaborami. Autorami scenariusza i koncepcji wystawy są: prof. Michał Kopczyński, Łukasz Kubacki oraz Michał Szukała. Wystawa była początkowo prezentowana na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie latem 2014 roku. Teraz zagościła także w Piastowie.

Powtórka z historii

Co jeszcze można zobaczyć na planszach składających się na ekspozycję? Oprócz zdjęć i dokumentów zawarto tam także ikonografię czy fragmenty pamiętników i dzienników osób biorących udział w walkach na frontach, a także cywili usiłujących prowadzić normalne życie. Znajdują się wśród nich wspomnienia m.in. Pawła Hulki-Laskowskiego, Marii Dąbrowskiej, Michała Kryspina Pawlikowskiego, Laury Turczynowicz czy Ferdynanda Goetla. Zaprezentowano także pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Polski pocztówki, grafiki i plakaty propagandowe poświęcone losom ludności polskiej oraz odzyskaniu niepodległości.

Obraz dramatycznych doświadczeń wojny

Dlaczego tak ważne w mówieniu o Wielkiej Wojnie okazują się wspomnienia walczących na froncie i codzienne zapiski ówczesnej ludności? Michał Szukała, jeden z twórców wystawy, podczas jej otwarcia w Warszawie, zauważył, że choć listy zwykłych żołnierzy pisanych do rodzin nie dają wcale najszerszego spojrzenia na historię, to właśnie

„z tych świadectw zawsze wyłania się obraz przeżyć, dramatycznych doświadczeń wojny angażującej wszystkich bez różnicy na pochodzenie, stan majątkowy i poglądy polityczne”.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy Piastowa poświęcą kilka chwil, żeby zapoznać się z tą niezwykle interesującą, ale także bardzo ważną wystawą.

Źródło zdjęć: http://www.piastow.pl/aktualnosci/kultura-i-sport/kultura/wystawa-wielka-wojna-polakow-1914-1918

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *