Willa Millera w Piastowie dostanie drugie życie

Willa Millera, o której los mieszkańcy Piastowa martwili się od dawna, zostanie odnowiona. Piastów otrzyma blisko 5,5 mln złotych na rewitalizację budynku wraz z otaczającym go parkiem. Inwestycja obejmie także przebudowę targowiska miejskiego w Piastowie. W poniedziałek 26 marca burmistrz Piastowa Grzegorz Szpulewski, skarbnik miasta Grażyna Wójcik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podpisali w tej sprawie umowę.

Miejsce dla wszystkich mieszkańców

Na co zostanie przeznaczona willa Millera? Budynek będzie łączył w sobie kilka funkcji. Znajdzie się tam nowoczesna siedziba dla hufca ZHP, filia biblioteki publicznej, dom dziennego pobytu dla seniorów oraz ogólnodostępna świetlica środowiskowa Centrum Dialogu „Pokolenia”. Modernizacja terenu targowiska obejmie natomiast remont nawierzchni wzdłuż pawilonów, placów postojowych, przebudowę parkingu, budowę odwodnienia, a także zagospodarowanie zieleni. Całkowita wartość inwestycji to 6,1 mln zł. Elżbieta Lanc podkreśla, jak istotne znaczenie ma podpisanie umowy w sprawie rewitalizacji terenów:

To wyjątkowe wydarzenie dla Piastowa. Dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej możliwe są inwestycje, na które trudno zabezpieczyć fundusze w budżecie miasta. W pierwszej kolejności samorządy zmuszone są realizować inwestycje związane z infrastrukturą, remontem dróg czy budową kanalizacji. Dzisiejsza umowa pozwala władzom Piastowa skrócić czas oczekiwania na wykonanie zadania, a tym samym przyspiesza udostępnienie obiektów mieszkańcom.

Zabytek uratowany

Choć na mówienie o ocaleniu willi Millera być może jeszcze nieco za wcześnie, przyznane środki na odnowę oraz podpisana w poniedziałek umowa dają pewność, że sprawa ta będzie miała pozytywne zakończenie. Mieszkańcy bali się, że jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki, obiekt podzieli los innego piastowskiego zabytku. Mowa o Białym Pałacu, przez lata niszczejącym na oczach całego miasta, by w końcu legnąć w gruzach. Burmistrz Szpulewski obiecywał jednak, że do takiej sytuacji nie dopuści. Jak widać – z obietnic się wywiązał. Nie możemy się doczekać nowego oblicza zabytkowej willi oraz targowiska.

źródło zdjęć:

http://wiadomosci.wpr24.pl/willa-milera-i-piastowskie-targowisko-do-remontu;33845.html

http://wiadomosci.wpr24.pl/willa-millera-nie-dla-przychodni;16970.html

http://www.piastow.pl/aktualnosci/samorzad/odnowa-willi-millera-i-targowiska#cnt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.