Sto lat harcerstwa w Piastowie!

W tym roku piastowscy harcerze obchodzili szczególny jubileusz: sto lat istnienia harcerstwa w naszym mieście! Obchody trwały przez cały rok, a ich zwieńczeniem były wyjątkowe uroczystości, które miały miejsce 18 listopada. Uczestniczyli w nich nie tylko harcerze, ale także zaproszeni goście. Program obfitował w wiele ważnych, wzruszających momentów. Świętującym nie przeszkodził nawet listopadowy chłód.

     

Uroczyste obchody

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po niej uczestnicy udali się na skwer prof. hm. Aleksandra Kamińskiego. To właśnie tam zaplanowano uroczysty apel. Oprócz mieszkańców i piastowskich harcerzy zgromadziły się na nim delegacje: Urzędu Miejskiego w Piastowie z burmistrzem Grzegorzem Szuplewskim na czele, a także Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego im. Bohaterów Warszawy.

Istotnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na cześć patrona Hufca ZHP Piastów, prof. hm. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”. Był on nie tylko pedagogiem, wychowawcą i profesorem nauk humanistycznych, ale również żołnierzem AK i przewodniczącym Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego. Niektórzy znają go po prostu jako autora „Kamieni na szaniec”. To wielki wzór nie tylko dla harcerzy z Piastowa.

    

Podczas uroczystości Rada Miejska w Piastowie nadała także tytuły honorowe „Zasłużony dla Miasta Piastowa”. Przyznano je dh. Andrzejowi Siedleckiemu, dh. Krystynie Siedleckiej, dh. Halinie Broniarek, Zbigniewowi Ratyńskiemu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie oraz całemu Hufcowi ZHP Piastów.

Piękne święto harcerzy

Zwieńczeniem dnia było świętowanie w stylu prawdziwie harcerskim. Ognisko, wspólne śpiewy, gorąca grochówka prosto z kuchni polowej. Goście mieli także okazję obejrzeć wystawę upamiętniającą dzieje piastowskiego harcerstwa. Byli harcerze mogli odnaleźć dawnych kolegów z drużyny, a obecni – poznać swoich poprzedników. Doświadczeniami wymieniło się kilka pokoleń harcerzy. Ten wyjątkowy dzień z pewnością wszyscy zapamiętają na długo.

    

 

Źródło zdjęć:

http://www.piastow.pl/aktualnosci-specjalne-slider/jubileusz-stulecia-harcerstwa-w-piastowie#content

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.