Poznaj Piastowskie Archiwum Miejskie

Piastowskie Archiwum Miejskie – miejsce warte odwiedzenia

Drodzy mieszkańcy, odwiedzający i wszyscy zainteresowani historią Piastowa – czy wiecie o tym, że od jakiegoś czasu w naszej miejscowości działa niezwykła instytucja? Mowa o Piastowskim Archiwum Miejskim, które powstało w pierwszej połowie zeszłego roku. Zadaniem archiwum jest przechowywanie zbiorów związanych z dziejami miasta, a także dzielenie się nimi ze wszystkimi pasjonatami historii Piastowa.

Cenne zbiory

Co znajduje się w zasobach tej ważnej instytucji kultury? Są to wszelkiego rodzaju zbiory, archiwalia i pamiątki z zakresu historii, etnografii, sztuki, archeologii czy nawet numizmatyki, które mają związek z miastem i społecznością Piastowa. Dokumenty i przedmioty, które trafiają do archiwum, pochodzą przede wszystkim od samych mieszkańców. Przekazują oni oryginały, niekiedy także kopie swoich pamiątek lub udostępniają je do digitalizacji, by uchronić od zapomnienia wspomnienia dotyczące naszego miasta. PAM w swoich działaniach dąży również do dźwiękowego utrwalenia wspomnień mieszkańców. Opowieści zwłaszcza starszych osób stanowią niezwykle cenny wkład w poznanie dziejów rozwoju Piastowa.

Na miejscu i w sieci

PAM to nie tylko miejsce na mapie naszej miejscowości, gdzie można osobiście zapoznać się z fascynującymi zbiorami lub udostępnić własne pamiątki – to również zakątek w sieci. Zainteresowani mogą odwiedzić oficjalną witrynę archiwum pod adresem http://pam.piastow.pl, a także śledzić stronę społecznościową Wirtualne Muzeum Piastowa. Prowadzący stacjonarne archiwum oraz jego strony w internecie apelują o pomoc w zachowaniu pamięci o dziejach miasta. Proszą o przekazywanie zbiorów fizycznych, ale też dzielenie się wspomnieniami i anegdotami. Chętnie pomagają w digitalizacji pamiątek. W ten sposób pragną zapoznać szersze grono zainteresowanych z miejscami i sylwetkami osób związanych z Piastowem. Piękna inicjatywa, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *