Piastów – co to za miejsce?

W samym sercu kraju

Na Nizinie Mazowieckiej, zaledwie 14 kilometrów od centrum Warszawy leży urokliwe miejsce – miasto Piastów. Miejscowość znajduje się w powiecie pruszkowskim i formalnie należy do aglomeracji warszawskiej. Sąsiaduje ze stołeczną dzielnicą Ursus, Pruszkowem oraz miastem i gminą Ożarów Mazowiecki. Piastów można właściwie nazwać podwarszawskim osiedlem, a życie, które się tutaj toczy, bywa uzależnione od rytmu stolicy. Dzięki trasie szybkiego ruchu Warszawa–Pruszków można dotrzeć do jej centrum w zaledwie kilkanaście minut.

Od ziem kościelnych do kolejowej osady

Historia powstania tej niedużej miejscowości sięga aż XVI wieku! Na jej terenie leżały wówczas dwie wsie: Utrata i Żdżary. Do połowy XIX wieku ziemie te należały do Wyższego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Ponieważ kościół popierał powstanie styczniowe, w 1865 roku władze zaboru rosyjskiego skonfiskowały jego majątek w postaci ziem. Kiedy nadeszły czasy rozbudowy Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, na terenie miejscowości wybudowano osiedle dla kolejarzy. To właśnie ono jest dzisiaj jedną z największych atrakcji Piastowa. W jego skład wchodzą urokliwe budynki z czerwonej cegły, zwane „czerwoniakami”.

Miasto nazwane przez chłopca

Stworzenie osiedla dla kolejarzy spowodowało, że pod koniec XIX wieku powstała tutaj osada. Na początku XX wieku do miasteczka zaczęło się przeprowadzać wielu Warszawiaków uciekających przed zgiełkiem stolicy. Co ciekawe, dopiero w 1926 roku Piastów przyjął nazwę, pod jaką funkcjonuje obecnie! Została ona wybrana w plebiscycie, a autorem pomysłu był zaledwie czternastoletni Zygmunt Kosewski. Chłopiec został później honorowym obywatelem miasta. W 1930 roku powstała gmina Piastów, a w roku 1952 Piastów otrzymał prawa miejskie. Następnie w miejscowości zaczęto rozbudowywać Zakłady Mechaniczne „Ursus”, co sprowadziło do niego kolejną falę ludności.

Piastów XXI wieku

Dziś ta nieduża miejscowość o kolejowej przeszłości jest zamieszkiwana przez ponad 22 tysiące mieszkańców. Są to zarówno osoby starsze, które w Piastowie urodziły się i przez całe życie były z nim związane, jak i młodzi ludzie, szukający wytchnienia od szybkiego tempa życia w Warszawie i tutaj odnajdujący swoje miejsce. W mieście buduje się coraz więcej nowych osiedli, gdzie młode rodziny mogą znaleźć swoje cztery kąty. Piastów kusi bliskością stolicy, a zarazem spokojem małego, otoczonego zielenią miasta, w którym znajdują się parki i kilka cennych zabytków architektury.

 

Źródła zdjęć:
www.mapio.net
www.rezydencjawarszawska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *