Odra w Piastowie

Odra zaatakowała w naszym regionie. Ognisko epidemiczne na południowych obrzeżach Warszawy niestety rozrosło się w ostatnich dniach także o Piastów. 10 przypadków odry zdiagnozowano z początkiem listopada w sąsiednim Pruszkowie. Teraz wiemy już, że choroba przeniosła się również do innych podwarszawskich miejscowości oraz do samej stolicy: w Piastowie stwierdzono 1 przypadek zachorowania, kolejne 2 wykryto w Nadarzynie, a 1 – w Warszawie. Kogo dotknęła odra?

Choroba atakuje nieszczepionych

W Pruszkowie, gdzie jako pierwsza pojawiła się choroba, zachorowania odnotowano wśród uczniów jednej z tamtejszych szkół podstawowych oraz ich rodzin. W ognisku znalazła się cała sześcioosobowa rodzina – zachorowało 4 dzieci i 2 rodziców. Pozostałe przypadki to dzieci: 2 pochodzenia polskiego i 2 ukraińskiego. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, wszystkie chore osoby nie były szczepione na odrę. W Piastowie zachorowało 1 dziecka pochodzenia polskiego, a w Nadarzynie – 2 dzieci z rodziny ukraińskiej. Na Ukrainie szczepienie na tę chorobę nie jest obowiązkowe.

Zachowajmy ostrożność

Sanepid wciąż przeprowadza badania, które pozwolą sprawdzić, jak doszło do zarażenia i czy chorzy mogli mieć kontakt z innymi nieszczepionymi osobami. Póki co przypadki zachorowań poza Pruszkowem uznawane są za niepowiązane z nimi. Jak zapewnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie dokłada wszelkich starań, by ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

W Polsce każdego roku na odrę choruje od 60 do 130 osób. Od jakiegoś czasu odnotowuje się w Europie wzrost zachorowań, a także zgony. Zdecydowana większość zapadających na tę chorobę to osoby nieszczepione. Odra należy do jednych z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych. Przenosi się drogą kropelkową. Jej objawy to m. in. mocny kaszel, gorączka, charakterystyczna wysypka, zapalenie spojówek i światłowstręt. Powikłania po niej mogą prowadzić do nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed chorobą jest szczepienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.