Nowy wymiar komunikacji miejskiej

Stało się! Miejski sharing dotarł także do Piastowa. W naszym mieście startuje właśnie pierwszy tak kompleksowy projekt w Polsce. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddanych 20 skuterów elektrycznych i 30 rowerów. Mogą z nich skorzystać wszyscy zainteresowani. A dzięki innowacyjnej formule 4. generacji osoby użytkujące pojazdy nie będą zmuszone szukać stacji za każdym razem, gdy będą chciały wypożyczyć je lub oddać. To nie wszystko! Dla wygody tych, którzy chcą poruszać się między Piastowem a Warszawą, strefy obu miast zostały połączone. Do stolicy na rowerze? Czemu nie! Cały proces przebiega tak prosto, że z wypożyczeniem poradzi sobie każdy – wszystko można zrobić bezpośrednio ze swojego smartfona. Za jego pomocą możemy wcześniej także zlokalizować pojazd.

Skuterem przez Piastów

Dostawcą skuterów, które pojawią się na ulicach naszego miasta, jest firma JedenŚlad.pl. Miejska sieć jednośladów organizowana przez nią działa już w Warszawie, a także kilku innych miastach. Z jej usług korzystają także firmy takie jak Pyszne.pl, Uber Eats czy Amrest. Jak to działa?

Żeby rozpocząć korzystanie ze skuterów, trzeba pobrać aplikację ze strony www.jedenslad.pl. By dołączyć do sieci, należy aktywować konto za 49 zł, co daje 210 minut korzystania ze skutera. Startowe minuty jazdy kosztują tylko 23 grosze.

Przejazdy zawsze są rozliczane na minuty (pierwsze 2 minuty są bezpłatne) – w dwóch modelach:

  • bez zobowiązań (69 groszy za minutę jazdy i 10 groszy za minutę pauzy);
  • abonamentowo (wtedy cena za minutę jazdy spada do 39 groszy).

Na każdym ze skuterów mogą jechać 2 osoby. W bagażniku z tyłu pojazdu znajdują się 2 kaski wraz z jednorazowymi czepkami higienicznymi.

Rower to jest świat

Miejskie rowery dostarcza z kolei firma ACRO Bike. W tym przypadku za wypożyczenie jednośladu obowiązuje stała opłata 1 zł za 30 minut. Aby móc korzystać z rowerów, należy wpłacić jednorazowy depozyt w kwocie 99 zł. Kaucja jest zwrotna w całości w dowolnym momencie. Aplikację należy pobrać ze strony www.acro.bike. Cały proces wypożyczenia przebiega niezwykle sprawnie: rower wystarczy namierzyć na mapie, a następnie odblokować go, zbliżając telefon do zamka (działa tutaj Bluetooth). Niepotrzebne są hasła ani kody. Pojazd można odłożyć w dowolnym momencie, trzeba tylko pamiętać, by zaparkować go w miejscu, gdzie jest to dozwolone.

Rowery ACRO Bike w Warszawie.

Firmy JedenŚlad i ACRO Bike odpowiadają nie tylko za stworzenie w naszym mieście sieci skuterów i rowerów miejskich, do ich obowiązków należą także monitoring i obsługa (naprawy techniczne, relokacja jednośladów, wymiana pakietów baterii w skuterach).

W celu zapewnienia łatwiejszego dostępu oraz efektywniejszego wykorzystania pojazdów – w Piastowie wyznaczono strefy, gdzie zaleca się zostawianie skuterów i rowerów.

Mapa miejsc, gdzie można zostawić pojazdy.

Wraz z wprowadzeniem w życie projektu mieszkańcy Piastowa zyskują nie tylko łatwy sposób komunikacji, który pozwoli prędko przemieścić się z miejsca na miejsce, uniknąć korków i nie tracić czasu na szukanie miejsca parkingowego. Zyskują także możliwość przyczynienia się do poprawy jakości powietrza w naszej okolicy i zadbania o własne zdrowie.

Jak dobrze, że miejskie skutery i rowery są już także u nas!

 

Źródło zdjęć:

http://www.piastow.pl/aktualnosci-specjalne-slider/miejskie-skutery-elektryczne-i-rowery#content

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/warszawa-acro-bike-juz-dziala-rosnie-konkurent-veturilo-56972.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.